Nawigacja

WOLNA WOLA - Łódź 08.05.2015

Wolna wola jest mocą Bożą. Bóg stworzył tylko człowieka z wolną wolą i ona jest mocą człowieka. Żadne inne stworzenie nie ma wolnej woli, może mieć inteligencję, ale nie ma wolnej woli, bo wolna wola pochodzi od Boga z mocy stworzenia.


Pobierz plik


WOLNA WOLA

Ostatnie nasze spotkanie ukazywało nową przestrzeń, jakoby tą samą, a jakże inną, jakże nową, nową przestrzeń naszej wewnętrznej istoty. Było to związane z wolną wolą, że wolna wola w nas jest nieocenioną mocą.
Można powiedzieć inaczej: wolna wola, gdy jest w niewłaściwy sposób używana, która współistnieje z grzechem, jest siłą sprzeciwiającą się naturze Bożej i siłą sprzeciwiającą się miłosierdziu Bożemu i zagradza Bogu drogę do naszego życia, do ożywienia. To Bóg nas ożywia.
Jeśli wolną wolą nieustannie trwamy w grzechu, to nieustannie trwamy w zaprzeczeniu Bogu i Bóg nie może działać w nas miłosierdziem, bo wolna wola pochodzi od Boga, a nie jest wykształcona ewolucyjnie. Ewolucyjne wykształca się inteligencja. Ludzie często traktują wolną wolę tak, jakby to była inteligencja, czyli że wolna wola służy do rozumienia przyczyn i skutków. Ale przecież rozumienie przyczyn i skutków jest to inteligencja. Inteligencja jest to rozumienie przyczyn i skutkowości danej sytuacji i dokonywanie wyborów z powodu rozumienia przyczyn i skutkowości.
Ale wolna wola jest czymś innym, całkowicie innym. Ludzie myślą że jeżeli potrafią dokonywać wyborów wynikających z inteligencji, to już jest to wolna wola. To nie jest wolna wola. Wolna wola pochodzi od Boga, jest mocą Bożą, mocą potęgi, mocą ożywiania, mocą władzy.
Proszę zauważyć kuszenie diabła. Diabeł kusi Ewę i Adama, kusi pierwszych ludzi. Ale on nie ma wolnej woli, on ma inteligencję, on chce zawładnąć wolną wolą, ale nie może wolną wolą zawładnąć. Chce zawładnąć człowiekiem przez pomieszanie jemu rozumienia co jest jemu potrzebne, aby wolna wola służyła jemu.
My mamy wolną wolę. Wolna wola mimo grzechu nie została nam zabrana. I to ona właśnie jest przyczyną trwania grzechu. Czyli proszę zauważyć, wolna wola ma w dalszym ciągu potężną moc, ale ta moc działa przeciwko nam. Ona powoduje, że zagradza drogę Bogu, aby działał w nas. Więc wolna wola nic nie straciła na mocy, jest w dalszym ciągu mocą Bożą, która jest w nas i została ona sprzeniewierzona i nie ma nic wspólnego z inteligencją.
Dlatego ludzie dokonując różnych wyborów mówią tak: mam wolną wolę, mogę wypić herbatę cytrynową lub pomarańczową, mogę napić lodowej herbaty zimnej lub mogę napić się ciepłej herbaty, mogę napić się czekolady lub kawy. To nic nie ma wspólnego z wolną wolą. To po prostu jest związane z rozumem, który kieruje się inteligencją, przyczynowością i skutkowością.
Wolna wola jest całkowicie inną przestrzenią, całkowicie służy do innej mocy i skądinąd pochodzi. Wolna wola jest mocą Bożą. Bóg stworzył tylko człowieka z wolną wolą i ona jest mocą człowieka. Żadne inne stworzenie nie ma wolnej woli, może mieć inteligencję, ale nie ma wolnej woli, bo wolna wola pochodzi od Boga z mocy stworzenia.
Więc w tym momencie możemy zastanowić się w jaki sposób, mimo że wolna wola spowodowała nasz upadek i trwanie w grzechu, do dzisiaj trwa i trzyma w grzechu człowieka nieustannie, to jak możemy zrozumieć, że wolna wola jest nieocenioną mocą i potęgą w dalszym ciągu w nas? Aby to zrozumieć trzeba zrozumieć pewne bardzo ważne aspekty.
Wolna wola nigdy nie działa samodzielnie, zawsze ze świadomością. I wolna wola nigdy nie przestaje działać. Ona działa nieustannie, nawet wtedy, kiedy nie wiemy, że działa to i tak działa. Ale gdy nie wiemy, że działa to działa na naszą niekorzyść. Ale kiedy wiemy że działa, to my świadomością swoją nieustannie pozostajemy we właściwym stanie, aby wolna wola działała na naszą korzyść.
Ale jak wolna wola może działać na naszą korzyść, jeśli nie zna drogi i jej działaniem, jej pracą jest zwiedzenie? Musimy pamiętać, że wolna wola jest związana ze świadomością.


Całość wykładu można pobrać w załączonym pliku.


Pobierz plik

Wygenerowano w sekund: 0.04
1,705,612 unikalne wizyty